Národní hřebčín Kladruby nad Labem (NHK) uspořádal dne 24. 2. 2024 tradiční seminář, kterého se zúčastnilo více než osmdesát posluchačů. Kromě chovatelů a majitelů starokladrubských koní byli mezi hosty přítomni i zástupci Ministerstva zemědělství a členové Rady plemenné knihy starokladrubského koně.
Seminář byl zahájen ředitelem hřebčína Ing. Jiřím Machkem, který shrnul aktivity hřebčína za uplynulý rok a jmenoval akce chystané v letošním roce. Mezi ty nejvýznamnější, na které byli přítomní srdečně zváni, patří mezinárodní závody spřežení Rudolfův pohár (18. - 21. 4. 2024), Den starokladrubského koně (25. 5. 2024) a rodinné odpoledne Kladruby naruby (14. 9. 2024).
Promítnuto bylo nové promo video NHK a také prezentace starokladrubských koní v zahraničí.
Ing. Zuzana Šancová zrekapitulovala výsledky chovu starokladrubského koně za rok 2023, kompletní „Vyhodnocení šlechtitelského programu“ je k dispozici na webových stránkách NHK. Představeni byli plemeníci v majetku NHK, kteří budou privátním chovatelům k dispozici formou inseminace čerstvým spermatem. Bělouš Generale Pastorella VII a vraník Sacramoso Mantova X budou v letošní sezóně působit v Zemském hřebčinci Tlumačov. Oba jsou výraznými hřebci se skvělou sportovní kariérou. Prověřený hřebec Favory Albuza XXVII bude dalším rokem v Zemském hřebčinci Písek.
Právě poslání a denní život Zemského hřebčince Písek představila ředitelka této hipologické instituce Ing. Hana Stránská, Ph.D. Na úvod o historii hřebčince navazoval popis současných aktivit s důrazem především na testaci hřebců a chod reprodukčního centra. Paní ředitelka představila všechny plemenné hřebce, kteří budou letos v hřebčinci působit, vyzdvihla chovatelské úspěchy a nejlepší odchované koně z pohledu sportovní výkonnosti a charakterových vlastností.
Po loňském úspěchu s přednáškou o průřezu historií jízdy v dámském sedle přednášela zooarcheoložka Masarykovy univerzity Mgr. Věra Klontza, Ph.D. o vývoji zápřeže koní, který spadá především do doby bronzové. Mezi posluchači kolovaly archeologické nálezy částí koster koní, kteří žili na našem území. Patologické změny na těchto kostech odkazovaly na využití koňské síly člověkem a na negativní dopady, které s sebou nese nesprávná péče, neadekvátní krmení, chronické přetěžování.
Po polední pauze informovala Ing. Diana Šilhánová, zástupkyně MZe ČR, obecně o situaci v chovu koní v ČR (celkové počty koní, zastoupení plemen, počty narozených hříbat, import), ale také o novinkách v legislativě.
Největší časový prostor byl dán Doc. MVDr. Janě Mezerové, Ph.D., která s tématem koliky navázala na loňskou velmi úspěšnou přednášku o nejčastějších ranách u koní. Systematický výklad o kolikách, dokreslený bohatým fotografickým materiálem a praktickými zkušenostmi paní docentky, mimořádně zaujal všechny přítomné, včetně veterinárních lékařů.
Na závěr byla zorganizována prohlídka stájí vedená Ing. Jiřím Machkem. Na nádvoří byli předvedeni čtyři plemenní hřebci Favory Corelia XXXIV, Generalissimus Adivina VIII, Generale Albuza XI a Sacramoso Ecrasita XXIV, bylo možné nahlédnout do volné stáje s prvními letos narozenými hříbaty.
V pátek 23. února odpoledne semináři předcházelo školení hodnotitelů starokladrubských koní (členů Chovatelské komise), které vedl Ing. Karel Regner. Po něm následovalo jednání Rady plemenné knihy starokladrubského koně.
Děkujeme všem účastníkům semináře za návštěvu a těšíme se na setkání opět v příštím roce.