Třetí srpnová sobota 21. 8. 2021 patřila v Hřebčíně Slatiňany, který je nedílnou součástí Národního hřebčína Kladruby nad Labem, Velkému jezdeckému dni. Bohatý program se nesl ve znamení výjimečného plemene starokladrubských koní, a to především vraníků. Letos je to již 76 let od okamžiku, kdy starokladrubští vraníci přišli do Slatiňan a od této doby sem neodmyslitelně patří.
Velký jezdecký den, který se konal na nově vybudovaném venkovním kolbišti Na Rembáni, byl slavnostně zahájen třemi vlajkonoši, ředitelem národního hřebčína Ing. Jiřím Machkem, náměstkem pro chov koní a kulturní krajinu panem Vlastimilem Váňou a zootechničkou Hřebčína Slatiňany Ing. Kateřinou Neumannovou. Pětispřeží Petra Nováka a dvojspřeží Michaely Chylíkové následně přivezlo čestné hosty. V dalším bodu programu mohli diváci obdivovat starokladrubské vraníky vedené kočím Františkem Kollertem zapřažené do historického biskupského kočáru. Zástupce některých otcovských linií vrané varianty starokladrubského koně předvedli zaměstnanci národního hřebčína Milan Závorka, Michaela Dobrovolná, Vladimír Moudrý a Iveta Macková v zápřeži a pod sedlem. Kočárový koktejl představil různé typy zápřeží, od jednospřeží Milana Závorky, dvojspřeží vedeného Michaelou Chylíkovou, tandemu Samuela Sluky, randomu Jiřího Nesvačila, ruské trojky vedené Josefem Pelantem až po pětispřeží Petra Nováka. Vystoupení dam v sedle Michaely Dobrovolné, Zuzany Hovorkové a Denisy Listíkové, které byly doprovázeny Janem Holcem, Jakubem Mackem a Jakubem Hlávkou vystřídalo volné stádo vraných klisen, které připomnělo legendární televizní seriál České televize „Dobrá Voda“. Ten byl natočen v roce 1982 především v prostorách hřebčína Slatiňany. Ovace sklidili bratři Krausovi, kteří se vrátili na Velký jezdecký den z putování Českem a přivedli starokladrubské koně zpět do národního hřebčína. Všichni přítomní se tak stali svědky natáčení posledního dílu cestopisu Českem na koňském hřbetu. Následovala adrenalinová soutěž „Jump and drive“ s účastníky v sedle Janem Holcem, Barborou Květoňovou a Tomášem Navrátilem, tři čtyřspřeží vedli Vladimír Moudrý, Petr Novák a Jiří Nesvačil. Následující choreografii čtverylky osmi dam v sulkách připravil Jiří Nesvačil. Starokladrubské koně ze zemského chovu představil privátní chovatel pan David Haitl. Dech se divákům tajil při uherské poště v podání Vladimíra Moudrého, dojem zanechala i Velká jezdecká čtverylka složená z osmi běloušů a osmi vraníků, která vznikla pod taktovkou Jakuba Macka. Skokovou ukázku předvedli zástupci Zemského hřebčince Písek. V rámci vystoupení „Střídání generací“ byl udělen stříbrný odznak národního hřebčína Františku Štěňhovi a Jiřímu Škodnému za významné zásluhy v šíření slávy starokladrubských vraníků v soutěžích čtyřspřeží. Následně mohli návštěvníci sledovat voltiž dětí pod vedením Bohunky Rosůlkové a Ivy Jeřábkové. Závěrečné vystoupení dvaceti šesti starokladrubských vraníků v zápřežích, které vedli Vladimír Moudrý, Petr Novák, František Kollert, Josef Pelant, Kateřina Neumannová, Samuel Sluka, Michaela Chylíková a Denisa Listíková, bylo poctou starokladrubským vraníkům a všem, kteří se o jejich záchranu a chov zasloužili.
V průběhu dne byly pokřtěny dvě nové knihy. Národní hřebčín vydal k výročí 75 let chovu vraníka ve Slatiňanech publikaci s názvem Výzkumná stanice pro chov koní ve Slatiňanech 1945 – 1992 s podtitulem Světla a stíny regenerace starokladrubského vraníka. Kniha, jejímž obsahem je magisterská diplomová práce Mgr. Evy Jurečkové, mapuje nelehkou cestu regenerace vrané varianty starokladrubského koně. Publikace Bc. Marcely Slavíkové a Ing. Dalibora Gregora „Kladrubáčci – Emilka a kouzlo ročních období“ je třetí knihou úspěšné série vyprávění o starokladrubské klisně Emilce.
Před začátkem hlavního programu byla od 11 hod. pro návštěvníky zpřístupněna nově zrekonstruovaná krytá jezdecká hala, kde byla připravena výstava fotografií Ing. Dalibora Gregora s názvem „Starokladrubští koně ve světě“ a výstava „Kůň pohledem památkové péče“, kterou připravil Národní památkový ústav.
Záštitu nad Velkým jezdeckým dnem ve Slatiňanech převzali ministr zemědělství Miroslav Toman a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.